05 marca 2012

czy DZIEŃ KOBIET? 10 marca 2012

DZIEW
/
CZYNY
to okazja do alternatywnego świętowania Dnia Kobiet. Przedsięwzięcie ma charakter kulturalny i społeczny. Koncentruj się na rozpowszechnianiu idei równego traktowania kobiet w społeczeństwie. Odbywa się dzięki kolektywnym działaniom białostoczanek w ... Białymstoku :)
www | dziewczyny
facebook | dziewczyny

PROGRAM
Bez krwi, bez kości, kuchnia miłości – śniadanie wegańskie
godz. 9:00-12:00
Kawiarnia Labalbal, ul. Warszawska 21, lok.3

Bardzo Nieformalna Grupa Cateringowa Vegan Sisters zaprasza na plotki o smacznym i świadomym odżywianiu, a to wszystko przy szwedzkim stole pełnym wegańskich potraw
Wstęp wolny

Białostocki Szlak Kobiet
godz. 12:00-14:00
zbiórka przy galerii im. Sleńdzińskich, ul. Legionowa 2

Spacer Białostockim Szlakiem Kobiet opiera się na opowieści o sześciu białostoczankach. Są to: Placyda Bukowska z domu Siedlecka - plastyczka, współautorka witraży w kościele św. Rocha i płaskorzeźb w kościele na Dojlidach; Salomea Deszner - aktorka, śpiewaczka operowa, początki jej kariery związane były z teatrem białostockim utrzymywanym przez Branickich; Irena Białówna - do Białegostoku trafiła w 1927 roku po ukończeniu nauk medycznych na studiach w Woroneżu i Warszawie; Małka Blochowa - pierwsza kobieta na Białostocczyźnie, która prowadziła największą fabrykę w regionie; Rena Szumowicz - zaczynała na deskach w białostockim Teatrze Popularnym; Sonia Nejman, znana szerzej jako Nora Ney. Śladem słynnych białostoczanek poprowadzą nas Anna Łuszyńska i Jolanta Szczygieł-Rogowska. Białostocki Szlak Kobiet odbywa się dzięki uprzejmości Białostockiego Ośrodka Kultury.
Wstęp wolny

Czerwony namiot – spotkanie
godz. 14:30-16:30
Teatr Tańca Nowy Świat, ul. Nowy Świat 2 (nad Rejsem)

Czerwony Namiot to wspólna przestrzeń kobiet różnych kultur i czasów. Kobiety w trakcie menstruacji, która kiedyś odbywała się w jednym czasie, spotykały się w świątyniach Bogiń, w szałasach miesiączkowych, w Czerwonym Namiocie. My spotkamy się w symbolicznym „czerwonym namiocie” po to, by porozmawiać o sprawach kobiecej natury. Pokrążymy wokół tematu cielesności, postrzegania swojego ciała, porozmawiamy o kulturowych ograniczeniach, tabu związanym z ciałem, słowach, których brakuje na określenie tego, co kobiece. Spotkanie poprowadzą dziewczyny ze Stowarzyszenia Kobieteria.
Wstęp wolny

Kobiece centrum – kobiece peryferie, panel dyskusyjny
godz. 17:00-19:00
Klubokawiarnia Piasta 14, ul. Piasta 14

Czy kobiety są widoczne w przestrzeni publicznej? Jeśli tak, to na jakich zasadach? Które kobiety są w centrum, a które na peryferiach? I co do tego wszystkiego mają włosy? Na te i inne pytania odpowiedzą socjolożka Anna Zawadzka i krytyczka literacka Marta Konarzewska. Spotkanie poprowadzi socjolożka z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, Małgorzata Skowrońska.
Wstęp wolny

Szparkiet – impreza
godz. 21:00
klub Metro, ul. Białówny 9/1
Na imprezę zaproszone są wszystkie kobiety: małe i duże, w sukience i w spodniach, artystki, gospodynie domowe, kobiety kochające mężczyzn i kobiety kochające kobiety, ateistki, matki, kobiety transpłciowe, kobiety wierzące, singielki, Polki, Chinki, Niemki, żony, feministki, babcie, kobiety chodzące na szpilkach i kobiety jeżdżące na wózkach, weganki, kobiety z włosami rudymi, niebieskimi i bez… oraz kulturalni i uśmiechnięci, afirmujący różnorodność kobiet przyjaciele. Na Szparkiecie zagrają: Zrobię To Sobie – electro-punkowe kobiece trio z Wrocławia; Rekkefølge//4metry – dj’ski duet poznanianek, który uraczy nas brzmieniami z pogranicza electro, disco i punku; Blue Velvet – białostocka artystka i dj’ka grająca wyłącznie z winyli, ale nie tylko emo-lectro.
Wstęp: 10 PLN

Organizatorki:
Stowarzyszenie na rzecz Kultury i Dialogu 9/12
Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych Kobieteria

Przyjaciółki:
Nieformalna Grupa IRIS
Bardzo Nieformalna Grupa Cateringowa Vegan Sisters
Klub Muzyczny Metro

Wsparcie:
Kawiarnia Labalbal
Klubokawiarnia Piasta 14
Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki Teatr Narwal

Matronat medialny:
Radio Akadera
Dumny Białystok

Wsparcie finansowe:
Majątek Howieny
Kobieteria Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych